Αθλητικά

Eύκολα ο Ο.Φ.Ι. στον τελικό του Κυπέλλου – Έκανε την έκπληξη η Ελούντα που άφησε έξω τη Νίκη

Με μια άνετη νίκη πέρασε στον τελικό του κύπελου της Ε.Π.Σ. Λασιθίου ο Ο.Φ.Ι. μετά από τον σημερινό αγώνα με τον Α.Ο.Α.Ν. στο Βουζουνεράκειο Στάδιο Ιεράπετρας στον δεύτερο ημιτελικό. Το τελικό σκορ έκλεισε στο 4-0 υπέρ του Ο.Φ.Ι., σε ένα ομαλό παιχνίδι χωρίς εντάσεις, με μόλις μια κίτρινη κάρτα που δόθηκε στο 49′ για φάουλ του Κουνενάκη του Α.Ο.Α.Ν.

Το σκορ στο παιχνίδι άνοιξε ο Μπαριτάκης στο 3ο λεπτό με μακρινό σουτ.  Εως το 20′ ο Ο.Φ.Ι. δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και το επόμενο γκολ ήρθε στο 31′ με τον Χρυσοφάκη να κάνει το 2 –0 για την ομάδα του Ο.Φ.Ι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Α.Ο.Α.Ν. πίεσε και προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι χωρίς όμως αποτέλεσμα αφού ο Μπαριτάκης στο 60′ έκανε το 3 – 0 στο και «κλείδωσε» την πρόκριση. Η ομάδα του Αγίου Νικολάου είχε ευκαιρίες να μειώσει το σκορ όπως στο 85′ με σουτ του Περάκη, με τον τερματοφύλακα του ΟΦΙ να ανταποκρίνεται σωστά.  Το τελικό  4 – 0 σημειώθηκε στο 89′ με γκολ που σημείωσε ο Κόλεφ.

Οι αλλαγές που έγιναν για τον Ο.Φ.Ι. είναι:
62′: Κορνάρος στη θέση του Μπαριτάκη
68′: Κολεφ στη θέση του Πετάση
72′: Κωσταντίνου στη θέση του Κοκολάκη

Για τον Α.Ο.Α.Ν:
46′: Παπαδόπουλος  στη θέση του Στεφανάκη
84′: Περάκης ατη θέση του Κουνενάκη

Στο άλλο παιχνίδι των ημιτελικών ο Κόρφος Ελούντας ανέτρεψε το σκορ του πρώτου αγώνα, στο οποίο είχε χάσει εκτός έδρας με 1-0, και με το σημερινό 3-0 έναντι στη Νίκη Σητείας προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου, ο οποίος θα διεξαχθεί την Κυριακή 19 Μαρτίου.  Το γήπεδο διεξαγωγής του τελικού δεν έχει αποφασιστεί, ενώ πιθανότατα θα πρόκειται για «νυχτερινό» παιχνίδι που θα γίνει αργά το απόγευμα.