Ιεράπετρα

Σε όμιλο με ομάδες από Αθήνα και Κρήτη ο ΟΦΙ για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής


Η Επιτροπή Διοργανώσεων της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας προχώρησε στη συγκρότηση των οκτώ ομίλων του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής Κατηγορίας περιόδου 2017-2018.

Όπως είχε φανεί εδώ και καιρό ο ΟΦΙ και οι υπόλοιπες ομάδες της Κρήτης θα συμμετέχουν σε όμιλο μαζί με ομάδες της Αθήνας και συγκεκριμένα με τους Ηλυσιακό, Κηφισιά, Άγιο Ιερόθεο, Φωστήρα και Αιγάλεω.

8ος όμιλος:

Αθηνών Ηλυσιακός Α.Ο.
» Κηφισιάς Α.Ε.
» Άγιου Ιερόθεου Α.Ο.
» Φωστήρ  Α.Ο.
» Αιγάλεω  Α.Ο.
Ηρακλείου Ατσαλένιου Π.Ο.
» Ηρόδοτος  Π.Α.Σ.Α.
Ρεθύμνου Ερμής Ζωνιανών Α.Ο.
» Μυλοποτάμου  Α.Ε.
Λασιθίου Ιεράπετρας  Ο.Φ.
Χανίων Παλαιοχώρας Α.Ο.

Συνολικά θα προβιβαστούν τέσσερις ομάδες στο τέλος της σεζόν από τη Γ’ Εθνική στη Football League της επόμενης σεζόν (2018/2019) κι αυτές θα προκύψουν από το «ειδικό πρωτάθλημα». Οι οκτώ ομάδες που θα συμμετέχουν σε αυτό το «ειδικό πρωτάθλημα» θα είναι οι πρώτες ομάδες του κάθε (εκ των οκτώ) ομίλων.

Θα σχηματιστούν δύο (2) όμιλοι των τεσσάρων (4) ομάδων ο καθένας ως εξής:

Ο ένας όμιλος θα απαρτίζεται από τις πρώτες ομάδες της τελικής βαθμολογικής κατάταξης της κανονικής περιόδου των 1ου,2ου,3ου και 4ου Ομίλων και ο άλλος όμιλος αντίστοιχα από τις πρώτες Ομάδες των 5ου,6ου,7ου και 8ου ομίλων. Οι αγώνες που θα διεξαχθούν θα είναι διπλοί (εντός – εκτός έδρας). Συνολικά θα διεξαχθούν έξι (6) αγωνιστικές σε κάθε όμιλο.

Οι δύο πρώτες ομάδες της τελικής βαθμολογικής κατάταξης κάθε ομίλου θα προβιβαστούν στη Football League. Συνολικά θα προβιβαστούν, δηλαδή, τέσσερις (4) ομάδες.

Ο αριθμός των ομάδων, συνολικός και ανά όμιλο, που θα υποβιβαστούν, στο τέλος της περιόδου, στα πρωταθλήματα ευθύνης των ΕΠΣ, θα αποφασιστεί από την ΕΠΟ μετά την ολοκλήρωση της κατάθεσης των Δηλώσεων Συμμετοχής.

Η κλήρωση για το πρόγραμμα των οκτώ ομίλων θα διενεργηθεί τη Δευτέρα (18/9) στις 12:00 στα γραφεία της ΕΠΟ στο Πάρκο Γουδή. Η σέντρα για τη Γ’ Εθνική έχει προγραμματιστεί για την πρώτη ημέρα του Οκτώβρη.

 

Οι υπόλοιποι 7 όμιλοι:


1ος όμιλος
ΕΠΣ Σωματείο
Έβρου Διδυμοτείχου Α.Ε.
Θράκης Δόξα Προσκυνητών Α.Π.Σ.
» Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου Α.Π.Σ.
Ξάνθης Ορφεας Puma Ξάνθης Α.Ο.
» Άρης Αβάτου Α.Μ.Σ.
Καβάλας Νέστος Χρυσούπολης Α.Σ.
» Καβάλα Α.Ο.
» Αετός Ορφανού Α.Σ.
Δράμας Μ. Αλέξανδρος Ξηροποτάμου Γ.Σ.
Σερρών Απόλλων Παραλιμνίου Π.Σ.
» Μ. Αλέξανδρος Καρπερής Μ.Σ.
» Ελπίς Σκουτάρεως Α.Σ.
2ος όμιλος
ΕΠΣ Σωματείο
Μακεδονίας Μακεδονικός Α.Σ.
» Καμπανιακος Μ.Φ.Α.Ο.
» Λαγκαδά Α.Π.Ε.
» Καρδίας Α.Ο.
» Αγροτικός Αστήρ Ευόσμου ΠΜΑΣ
Χαλκιδικής Ο Άρης Παλαιοχωρίου Α.Σ.
Πέλλας Αλμωπός Αριδαίας Α.Π.Ο.
» Εδεσσαϊκός Α.Σ.
Ημαθίας Νάουσα Φ.Α.Σ.
» Φίλιππος Αλεξάνδρειας Α.Σ.
» Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων Ημαθίας Α.Ο.
Κιλκίς Κιλκισιακός Α.Ο.
Πιερίας Πιερικός Σ.Φ.Κ.
» Ποσειδών Ν. Πόρων Α.Ε.
3ος όμιλος
ΕΠΣ Σωματείο
Κέρκυρας Λευκίμμης Α.Ε.
Θεσπρωτίας Θεσπρωτός Α.Σ.
» Αστέρας Παραποτάμου Α.Γ.Σ.
Πρέβεζας-Λευκάδας Εθνικός Φιλιππιάδας Α.Π.Σ.
» Τηλυκράτης 2014 Α.Ο.Ν.
» Πανλευκάδιος Α.Σ.Κ.
Άρτας Σκουφάς Κομποτίου
Ηπείρου Δόξα Κρανούλας Α.Ε.
Αιτωλοακαρνανίας Μπούκας-Αμφιλοχίας Παναμβρακικός Γ.Π.Σ.
Κοζάνης Μακεδονικός Φούφα Π.Σ.
» Καραγιαννίων Α.Ε.Π.
Καστοριάς Καστοριάς Α.Γ.Σ.
Φλώρινας Ο Ερμής Αμυνταίου Γ.Σ.
4ος όμιλος
ΕΠΣ Σωματείο
Λάρισας Αχιλλεύς Φαρσάλων  Α.Ο.Φ.
Τρικάλων Διγενής Νεοχωρίου  Α.Ο.
Καρδίτσας Σελλάνων  Α.Ο.
Θεσσαλίας Ρήγας Φεραίος  Α.Σ.
» Ολυμπιακός Βόλου 1937 Α.Σ.
» Η Νίκη Βόλου  Γ.Σ.
» Αλμυρός  Γ.Σ.
» Βόλος  Ν.Π.Σ.
Ευρυτανίας Το Βελούχι  Α.Π.Ο.Κ.
Φθιώτιδας Οπούντιος Μαρτίνου  Α.Σ.
Φωκίδας Αστέρας Ιτέας  Α.Σ.
Βοιωτίας Η Θήβα Α.Ο.
» Αμβρυσσέας  Α.Π.Ο.
5ος όμιλος
ΕΠΣ Σωματείο
Λακωνίας Ο Αστήρ Βλαχιώτη  Α.Σ.
Κεφαλληνίας/Ιθάκης Παλληξουριακός  Α.Ο.
Ζακύνθου Ζακυνθιακός  Α.Ο.Π.
Μεσσηνίας Πύλου Α.Ο.Κ. Τσικλητήρας
» Η Καλαμάτα
Ηλείας Αστέρας Αμαλιάδας-Πανόπουλου
» Παμβουπρασιακός Α.Ο. Βάρδας
» Πανηλειακός Α.Ο. Πύργου
Αχαΐας Αχαϊκή Α.Ε.
» Διαγόρας Βραχνέϊκων  Α.Ο.
Αρκαδίας Παναρκαδικός Α.Ο.
» Λεωνιδίου  Α.Σ.
6ος όμιλος
ΕΠΣ Σωματείο
Πειραιώς Ιωνικός Α.Ο.
» Εθνικός Πειραιώς Ο.Φ.Π.Φ.
» Προοδευτική Νεολαία
» Κερατσίνι  Α.Π.Ο.
Κορινθίας Λουτράκι Π.Α.Ο.
» Ζευγολατιού Α.Ο.
» Πέλοψ Κιάτου 1926  Γ.Π.Σ.
Δωδεκανήσου Ρόδος Α.Σ.
» Ιάλυσος Γ.Α.Σ.
» Διαγόρας  Γ.Σ.
Δυτικής Αττικής Ένωση Α.Ο. Πανασπροπυργιακού-Δόξας Ασπροπύργου
7ος όμιλος
ΕΠΣ Σωματείο
Αργολίδας Παναργειακός  Α.Π.Ο.
» Ερμιονίδας  Α.Ε.
» Ερμής Κιβερίου  Α.Ο.
Κυκλάδων Πανθηραϊκός Α.Ο.
Ανατολικής Αττικής Τρίγλια Ραφήνας Α.Ο.
» Θύελλα Διασταύρωσης Ραφήνας ΑΠΟ
» Αήττητος Σπάτων  Α.Ο.
Λέσβου Αιολικός  Α.Ε.Π.Σ.
» Διαγόρας Αγ. Παρασκευής  Α.Ο.
Εύβοιας Χαλκίς Α.Ο.
» Ταμυναϊκός  Φ.Σ.Α.
Σχολίασε το
Στην κορυφή