Έγινε στην Ιεράπετρα την Κυριακή 24/06/12 στο κλειστό στάδιο «Μ. Φωνιαδάκης» το 3ο Παγκρήτιο Πρωτάθλημα TAEKWON-DO.
11 Σύλλογοι από την Κρήτη και 150 αθλητές κάθε ηλικίας, συμμετείχαν στην “γιορτή” αυτή του TAEKWON-DO.
Ο Διοργανωτής Σύλλογος “ΚΡΗΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ TAEKWON-DO ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ” έφερε εις πέρας άλλη μια αθλητική διοργάνωση.
Φροντίζοντας για την παρουσία Ιατρού, Εθελοντών Σαμαρειτών, Αστυνομίας και με την σωστή διαρρύθμιση των αγωνιστικών χώρων, την ηχητική και Γραμματειακή υποστήριξη, την άψογη διαιτησία και με την εμπειρία άλλων τεσσάρων παρόμοιων εκδηλώσεων, σφράγισε με επιτυχία το πρωτάθλημα.
Στην τελετή επίσημης έναρξης ο περσυνός “Πολίτης της Χρονιάς” κ.Ανδρέας Μαμαντόπουλος Δ/ντης Χειρουργικής Κλινικής Γ.Ν. Ιεράπετρας, απεύθυνε χαιρετισμό.
Χαιρετίσματα απεύθυναν ο αντιδήμαρχος υπεύθυνος για αθλητικά κ. Κατρίνης καθώς και ο πρόεδρος της Ο.Α.Σ. Νομού Λασιθίου κ. Στάθης Κορνάρος.
Η “ΚΡΗΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ” σε μια σεμνή τελετή Βράβευσε για τους «Αγώνες» τους – τον καθένα για τον τομέα από όπου αγωνίζεται – και έκαναν γνωστή την Ιεράπετρα ανά το Πανελλήνιο και όχι μόνον τους:
κ. Αφορδακό Μιχάλη Μαραθωνοδρόμο
κ. Κορνάρο Στάθη Πρόεδρο Ο.Α.Σ. Ν.Λασιθίου
κ. Μαμαντόπουλο Ανδρέα Δ/ντη Χειρουργικής Κλινικής.
Οι αγώνες έγιναν μέσα σε αθλητικά πλαίσια χωρίς τραυματισμούς, διαμαρτυρίες ή έκτροπα.
Η Κρητική Ακαδημία Ιεράπετρας συμμετείχε με 19 αθλητές σε όλες τις κατηγορίες και με το να αποκομίσει 16 Διακρίσεις ( 3 Χρυσά, 5 Ασημένια και 8 Χάλκινα ) στέφθηκε 2ος Πολυνίκης Σύλλογος.
Η πρόεδρος και ο προπονητής της “ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ” συγχαίρουν όλους τους συμμετέχοντες αθλητές, διακριθέντες και μη καθώς και τις οικογένειες τους που τους στηρίζουν σε αυτές τους τις προσπάθειες.
Από την “ΚΡΗΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ” διακρίθηκαν αλφαβητικά:
Κατηγορία toul
Βουζουνεράκη Πόπη 3η Χάλκινο
Μίσεβιτς Σαμάνθα 3η Χάλκινο
Μπιλανάκη Γεωργία 2η Ασημένιο
Πάλλης Τάσος 3ος Χάλκινο
Κατηγορία sparing
Βουζουνεράκη Πόπη 1η Χρυσό
Γιάνκο Ραφαέλο 2ος Ασημένιο
Κοντογιώργος Λεωνίδας 2ος Ασημένιο
Μίσεβιτς Άλεξ 3ος Χάλκινο
Μίσεβιτς Σαμάνθα 2η Ασημένιο
Μπιλανάκης Γιάννης 3ος Χάλκινο
Μπιλανάκη Γεωργία 3η Χάλκινο
Μπιλανάκης Μιχάλης 1ος Χρυσό
Ντουρμής Γιώργος 3ος Χάλκινο
Πάλλης Τάσος 2ος Χάλκινο
Παπαντώνης Γιάννης 3ος Ασημένιο
Πιτροπάκης Νίκος 1ος Χρυσό